Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak čistit koně

25. 2. 2013

Kůň potřebuje pravidelně čistit. Správným čištěním totiž koni promasírujete svaly, zlepšíte prokrvení těla a v neposlední řadě odstraníte nečistotu, která se usazuje na kůži a ucpává póry.


Jak nejlépe čistit koně? Čistíme vždy po směru srsti - začínáme u hlavy a končíme na zádi. Přijdeme-li ke koni, který celý den stojí ve stáji nebo ve výběhu, bude určitě od prachu, bláta nebo slámy. Slámu odstraníme rukou, bláto je dobré umýt nebo nechat uschnout a seškrábnout hrubým kartáčem nebo hřbílkem. Prach, usazený na těle koně, nejlépe odstraníme mírně navlhčenou houbou nebo hadrem. Stíráme ho vždy ve směru srsti. Na toto prvotní hrubé čištění můžeme použít i čistící rukavici. Je-li kůň zpocený nebo mokrý od deště, je dobré ho nejprve utřít stěrkou potu.


Nyní můžeme koně začít hřebelcovat. Používejte jedině gumová nebo měkká umělohmotná hřbílka (případně malá plechová spirálová hřbílka s jemnými zuby), která koně neporaní. Přesto musíme velice opatrně hřebelcovat ta místa, kde vyčnívají kosti (kohoutek, kyčelní hrboly apod.). Hřbílko uchopíme do ruky vzdálenější od hlavy koně a pevnými dlouhými tahy jím kroužíme proti srsti. Často musíme hřbílko vyklepávat - vždy ho vyklepávejte na zem, abyste omezili prášení na minimum. Při čištění krku si přehodíme hřívu vždy na opačnou stranu, aby nám nepřekážela. Nikdy nezapomeneme vyhřebelcovat břicho! Nohy čistíme hřbílkem pouze po "přední koleno" (karpus) a po hlezno. Na holeně a spěnky používáme pouze kartáče. Nyní vezmeme do druhé ruky měkký kartáč (velice dobrý je kulatý kartáč, který má chlupy na obvodu delší než uprostřed) a odstraňujeme jím vyhřebelcovaný prach. Dlouhými tahy stahujeme prach po srsti a pokaždé pořádně otřeme o hřbílko. Celý postup hřebelcování a kartáčování opakujeme tak dlouho, až bude koník opravdu čistý. Potom přejdeme na druhou stranu, přendáme si hřbílko do druhé ruky a čistíme druhý bok koně.
Nyní vyčistíme žíně. Hřívu můžeme vyčesat hřebenem nebo kartáčem. Pozor musíme dávat na ohon. Jeho žíně jsou velice křehké, snadno se lámou a dlouho a pomalu rostou. Nikdy proto ohon nečešeme hřebenem nebo tvrdým kartáčem. Nejlepší je žíně probrat rukou a je-li to nutné, uhladit je měkkým kartáčem.

 


Hlavu nikdy nečistíme hřbílkem. Od hrubé špíny ji vyčistíme tvrdším kartáčem, prach odstraníme měkkým kartáčem nebo utěrkou. Mokrou houbou vytřeme oči, nozdry a okolí huby. Tuto houbu nepoužíváme na nic jiného! Jinou houbou (nebo hadrem) omyjeme kořen ohonu, vemínko nebo předkožku. Nakonec celého koníka "vyleštíme" měkkým kartáčem nebo hadrem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář